UBAP'a hoş geldiniz.
Giriş Sayfası

 

UBAP
SIKÇA SORULAN SORULAR (S.S.S.)

Soru 1 : UBAP nedir?

Soru 2: UBAP’a kimler üye olabilir, UBAP ile neler yapılabilmektedir?

Soru 3: UBAP’a nasıl üye olunur?

Soru 4: Üye olun sayfasında " Sistemimizde böyle bir avukat kayıtlı değildir, lütfen baronuza başvurunuz" yazıyor. Ne yapmalıyım?

 


 

Soru 1 : UBAP nedir?

Cevap 1 : UBAP, açılımı “Ulusal Baro Ağı Projesi” olup, Türkiye’deki tüm baroların, avukatların ve avukat stajyerlerinin üye olarak pek çok elektronik işlemlerden yararlanabilecekleri büyük bir web sistemidir. UBAP'ın yapımı ve geliştirilmesi TBB Bilgi İşlem Merkezi tarafından gerçekleştirilmektedir.

 

Soru 2: UBAP’a kimler üye olabilir, UBAP ile neler yapılabilmektedir?

Cevap 2: 3 tip üyelik bulunmaktadır; Barolar, avukatlar ve stajyerler.

Barolar

Barolar, baro uygulamalarını buradan yönetebilmektedir. Her uygulama birer modül olarak sınıflandırılmıştır, Barolar istedikleri modülleri kullanabileceklerdir. Uygulamalar halen geliştirilmeye devam etmektedir.  Evrak, Staj, Sicil, Yönetim, Şikayet, CMK, Disiplin, Sigorta, Adres Etiket programları kullanılabilecektir.


Baro uygulamaları birbiriyle haberleşebilecek şekilde geliştirilmektedir. Örneğin Evrak programından yapılan giriş, ilgili modüle ulaştırılacak ve tekrar tekrar girişlerin önüne geçilecektir. Bunun ötesinde, baronun kendi içinde değil diğer barolarla olan haberleşmeler de sistem üzerinden yürütülebilecektir. Örneğin nakil olan bir avukatın nakil gönderimi, gönderildiği anda karşı barodan karşılanacak ve avukatla ilgili tüm bilgiler aynı anda nakil gelinen baronun verilerine bütünleşmiş olacaktır. Bu şekilde bilginin tekrar tekrar yazılmasının önüne geçilmeye çalışılmıştır. Bu şekilde işlemler çok daha pratik ve hızlı şekilde işlenebilecektir.

Avukatlar

Avukatlar, pek çok baro işlemlerini ekran başından yönetebilecek ve yürütebilecektir. Bunun için UBAP’a üye olmak gerekmektedir. Üye olduktan sonra adres, iletişim, kimlik bilgileri, banka bilgileri vb. tüm bilgilerini anında sistem üzerinden güncelleyebilecektir. Bilgilerinden hangilerinin avukat Arama Formu’nda çıkacağına kendisi karar verebilecektir. Av.tr başvurularını, Sosyal Yardım başvurularını buradan yapabilecek, Staj Kredi ödeme bilgilerini buradan sorgulayabilecektir. Baroadi.av.tr uzantılı ücretsiz e-posta adresi alabilecektir. Bununla birlikte sistem halen gelişmeye devam ettiği için zaman içerisinde yeni uygulamalar yapıya eklenecektir.

Stajyerler

Stajyerler de avukatlar gibi kişisel bilgi güncellemeleri ve Sosyal Yardım başvurularını buradan yürütebilecek ve yönetecektir. Bunun dışında staj kredisi alan stajyerler, başvuru durumlarını ve ödeme bilgileri buradan izleyebilecektir.

 

Soru 3: UBAP’a nasıl üye olunur?

Cevap 3: UBAP’a üye olmak için bazı koşulların yerine gelmesi gerekmektedir:

Avukat ve stajyerler için 2 aşamalı kayıt bulunmaktadır: Ön kayıt ve esas kayıt.

Ön kayıt:

Avukat ve stajyerler, üye olun sayfasından kendi bilgilerini sorgulayarak öncelikle sistemde kayıtlı olup olmadıklarını öğreneceklerdir. Eğer “Üye Olun sayfasında” kayıtlı olmadıklarını görürlerse bilgilerini ekletmek için bağlı bulundukları Baro Başkanlığı’na müracaat edeceklerdir. Ayrıntı için bkz. aşağıda Avukat ve Stajyer Kaydı. 25 Temmuz 2008 tarihiyle sistemde kayıtlı 52000 avukatın bilgisi bulunmaktadır. Bu bilgiler daha önceden Baro Başkanlıkları tarafından girilmiştir. Bu bilgilerin önemli kısmında eksiklikler bulunmaktadır.
Avukat ve stajyerler “Üye Olun” sayfasından öncelikle kendi bilgilerini sorgulayacaklar, eğer bu 52000 kayıt arasında kendi kayıtları bulunursa ön kayıt için aynı sayfadan şifre isteyebilecektir. Şifreyi alabilmek için 3 seçenek bulunmaktadır. Eğer sistemde cep telefonu kayıtlı ise cep telefonuna anında mesaj gönderterek şifrelerini alabilirler. Eğer sistemde e-posta adresi kayıtlı ise e-posta adresine yine anında şifrelerini göndertebilirler. Eğer cep telefonu ve e-posta adreslerinin ikisi de sistemde yok ise Baro Başkanlığı’na posta yoluyla teslim seçeneği ile şifrelerini alabilirler. Bu seçenekte TBB tarafında şifreler kapalı zarf içerisinde Baro Başkanlığı’na ulaştırılacak ve şifreler kişiye özel teslim ile Baro Başkanlığı’ndan alınabilecektir. Ancak bu seçenek ile şifrelerin alınabilmesi en azından 1 haftalık bir süreci bulabileceğinden sıkıntılara yol açabilecektir. Bu nedenle eğer avukatlar, bağlı bulunduğu Baro Başkanlığı’na başvurarak cep telefonu ve/veya e-posta adreslerini UBAP sistemine ekletirlerse şifrelerini bu yolla daha çabuk alabilecektir. Bu şekilde sistem kendilerine şifreyi verdiği anda UBAP’a giriş yapılabilecektir. Ancak bu aşama ön kayıt aşamasıdır. İşlemlerden yararlanabilmek için esas kayıt yaptırmak gerekmektedir. Esas kayıt olabilmek için burada da minimum ölçüde bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunlar, -varsa- avukatın sistemdeki eksik bilgilerini tamamlamasıdır.

Esas kayıt:

Ön kayıt ile UBAP’a girildiği anda açılacak sayfa gerekli bilgilerin doldurulup doldurulmadığının özet raporunu verecektir. Bu bilgileri doldurmak için soldaki menülerden ilgili sayfalara giderek eksik bilgilerin tamamlanması gerekmektedir. Bu bilgiler tamamlandığı anda “Başvurumu Tamamla” düğmesine basılarak başvuru tamamlanmış ve esas kayıt yapılmış olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken şey, esas kayıt için gerekli bilgileri doldurduktan sonra UBAP’tan çıkıp tekrar girmek gerektiğidir. Giriş sayfasından tekrar girildiği anda esas kayıtlı avukat olarak elektronik işlemlerden yararlanmak mümkün olacaktır.

Avukat ve Stajyer İlk Kaydı:

Üye olun sayfasından kaydı olmadığını gören avukat ya da stajyerler sisteme kayıtlarını yapılması için bağlı bulundukları Baro Başkanlığı’na müracaat ederek bilgilerinin UBAP’a girilmesini talep edecektir. Bu bilgileri ekletirken cep telefonu ve varsa e-posta adreslerinin de Baro Başkanlığı’na verilmesi, şifre alımını ve UBAP’a üye olmayı kolaylaştıracaktır.

Baro çalışanlarının üyeliği:

TBB Bilgi İşlem Merkezi tarafından her Baro Başkanlığı için 1 adet Baro Yöneticisi hesabı oluşturulacaktır.  Bu hesap, Baro ile ilgili tüm uygulama ve ayarlarda söz sahibi olacaktır. Baro Yöneticisi, baronun diğer çalışanları için yeni hesaplar açabilecektir. Bu hesapları açarken kişilerin çalışma alanlarına göre sınıflandırma yapacaktır. Bu şekilde herkesin kendi alanında rahatlıkla çalışabilmesine olanak sağlayacaktır.
Baro çalışanları bu şekilde UBAP programlarını kullanabilecektir.

 

 

Soru 4: Üye olun sayfasında " Sistemimizde böyle bir avukat kayıtlı değildir, lütfen baronuza başvurunuz" yazıyor. Ne yapmalıyım?

Cevap 4: Bağlı bulunduğunuz Baro Başkanlığı'na müracaat ederek UBAP'a kaydınızın yapılmasını talep etmeniz gerekmektedir.

 


Sıkça Sorulan Sorular Bölümü geliştirilmeye devam etmektedir.

Diğer sorularınız için: İletişim Formu